Hirudoterapija jeb dēļu terapija - viena
no senākajām metodēm dažādu slimību ārstēšanā. Jaunākie pētījumi ir
pierādījuši, ka hirudoterapija ir ārstēšana ar spēcīgu iedarbību, pielietojama
praktiski visās medicīnas jomās.
Medicīniskā dēle jau sen iekļauta Sarkanajā grāmatā. Apkārtējās vides piesārņojuma dēļ šī suga ir gandrīz izzudusi un šodien medicīniskiem nolūkiem tiek audzēta speciālās labratorijās.
Pēc klasifikācijas dēles pieder posmtārpu tipam. Galvenā īpatnība ir hemotafagija- barošanās ar asinīm, tās ir asinssūcēji.
Gremošanas sistēma Hirudo Medicinalis ir veidota no īpašiem audiem, kas izvietoti visa ķermeņa garumā. Tajā atrodas arī labā baktērija hirudientis, kura izstrādā aktīvās vielas ar ārstniecisko efektu. Šo vielu nogādāšana siekalu dziedzeros notiek pa īpašiem kanāliņiem. Košanas laikā kopā ar siekalām Medicīniskā dēle ievada asinīs apmēram 200 bioloģiski aktīvas vielas.
Visizpētītākā bioloģiski aktīvā viela
mūsdienās ir hirudīns, kam piemīt trombus šķīdinoša īpašība, aktivējot fermentu
trombīnu, kas neļauj veidoties asins receklim.
Atvieglo bioloģiski aktīvās vielas gialuronidāzes piegādi, kas palielina audu un kapilāru sieniņu caurlaidību, līdz ar to barības vielas nokļūst līdz audiem pietiekamā daudzumā. Ferments orgelāze palīdz izveidoties jauniem asinsvadiem. Kā rezultātā trombi un pietūkums asinsvadu sieniņās uzsūcas un atjaunojas normāla šķidruma apmaiņa patoloģijas skartajā orgānā.
Vēl viena ļoti interesanta bioloģiski aktīva viela, kas veidojas Hirudo Medicinalis siekalās ir ferments kollagenāze. Šis ferments ir spējīgs iznīcināt kollagēna garos olbaltumvielu diegus, kas veidojas rētas dzīšanas procesā un spēj veicināt keloīdo rētu uzsūkšanos.
Pilns saraksts bioloģiski aktīvo vielu un vērtīgo fermentu, kas atrodams medicīniskās dēles siekalās mūsdienās ir praktiski atšifrēts, lai gan daļai fizioloģiskā iedarbība vēl ir jāizpēta.
Medicīniskās dēles siekalās esošo bioloģiski aktīvo vielu kompleksā iedarbība ir svarīgākais, bet ne vienīgais hirudoterapijas faktors. Svarīgs ir arī effekts, kas rodas medicīniskajai dēlei ritmiski un daudzpusīgi iedarbojoties uz cilvēka asinsrites sistēmu, brīdī, kad notiek asiņu sūkšana. Iedarbībojoties uz konkrēto punktu, medicīniskā dēle rada mikroasinsvadu paplašināšanos vietā, kur tiek perforēta āda, tādējādi tālāk esošie asinsvadi tiek sašaurināti un tiek veicināta asinsrite, sākas cirkulācija tur, kur bija “sastāvējušās asinis”. Maigām un plastiskām kustībām dēle caur ādas mazajiem asinsvadiem nodod pareizo ritmu, lai veicinātu asinsriti lielajos asinsvados.
Trešā hirudoterapijas unikālā iedarbība ir neirohumorālo mehānismu aktivācija. Kairinājums no dēles kodiena un viņas muskuļu kustībām, kas rodas ne tikai ādā, bet arī zemādas receptoros, taukaudos, muskuļos, saitēs, kā arī tādās vietās, kur ir asinsvadu un nervu gali, sākotnēji tiek izsaukta vietēja reakcija. Tālāk impulss tiek nodots muguras smadzeņu segmentos, pēc tam aizvadīts uz centrālo nervu sistēmu, izsaucot atbildes reakciju. Šajā reakcijā aktivējas sarežģītas neiro-hormonālas norises, kas palielina cilvēka organisma pretestību slimībai, patogēnajam faktoram.
Pateicoties asins un trombu šķidināšanas īpašībām, mazināt iekaisumu un pazemināt holesterīna līmeni, medicīnisko dēli jau sen izmanto hipertonijas, aterosklerozes, stenokardoijas, sirds išēmiskās slimības ārstēšanā, kā arī pēcinfarkta un pēcinsulta seku novēršanā. Veiksmīgi izmanto farmokoloģijā, ķirurģijā, ģinekoloģijā, kosmetaloģijā un citās medicīnas nozarēs.
Tā kā Hirudo Medicinalis ievadīto bioloģiski aktīvo vielu sarakstā ir arī endorfīniem līdzīgas vielas, tad ļoti veiksmīgi hirudoterapija tiek pielietota depresijas, emocionālu traumu gadījumā, kā arī citos gadījumos, kad klīniski novēro nervu sistēmas disfunkciju.
Ja ir hemofīlija (asins reces traucējumi, nesarecēšana), dažādas smagas anēmijas, aknu cirozes, tad hirudoterapija tiek kontrindicēta.
Medicīniskās dēles būtiski ietekmē cilvēka organsmu šādos aspektos:
- Hipotenzīvi, precīzāk sakot – normotenzīvi.
- Dekonģestīvi (atsūcot asinis).
- Spazmolītiski.
- Neirāli reflektoriski.
- Antikoagulējoši (antitrombotiski).
- Trombolītiski (izraisot trombu sairšanu).
- Mazinot tūsku.